Výroba -

Kulacení

Proces výroby skleněných koleček, která jsou nejčastěji používána do olejoznaků, průhledů a obecně do všech kruhových otvorů. Mezi nejdůležitější vlastnosti se řadí přesnost, schopnost odolávat stresu jak tepelnému, tak mechanickému a v neposlení řadě cena. Originálním způsobem broušení jsme schopni dosáhnout vysokých hodnot přesnosti a odolnosti za rozumné peníze.

Když je sko vystaveno napětí a praskne, dojde k tomu na nejslabším místě. Toho se využívá při dělení skla. V místě řezu se sklo naruší a při ohybu se přesně v tom místě také zlomí. Takto lze ze skla vylámat libovolný tvar – i kolečko. U tohoto způsobu výroby bohužel dochází k větší tvorbě trhlin po okrajích lomu, což způsobuje větší náchylnost skla k prasknutí. Lámání se používá především u velkých průměrů. Čím je průměr menší, tím obtížněji se vylamuje. Takto si můžete nechat vyrobit kolečko ze skla v běžném sklenářství. Přesnost se pohybuje řádově v milimetrech.

My sklo kulatíme, neboli-li postupně odbrušujeme, dokud není perfektně kulaté. Broušením lze dosáhnout přesnosti až ve stovkách milimetrů. Okraje mají čistý lom, díky němuž dosahují vyšší mechanické a tepelné odolnosti. Na následujích obrázcích je srovnání lomu.


Detail lomu po zlomení

Detail lomu po broušení

Přímé srovnání obou
metod

Brousit lze ve dvou skupinách čistoty.

Běžná
Ve skle se můžou objevit drobné škrábance a tečky. Pro olejoznaky a podobné věci zcela dostačující. Rychlá a levná výroba.
Optická
Jakékoli škrábance a tečky jsou nepřípustné. Náročná a poměrně drahá výroba ve srovnání s běžnou čistotou. Vhodná do optických přistrojů.

Pokud aplikace vyžaduje velkou odolnost, musí mít každá hrana navíc fazetu. Dále je možné sklo chemicky tvrdit..