Udržitelné ekologické obaly z recyklovatelných materiálů

Pryč jsou ty doby, kdy cokoli, co jsme snědli, či vypili, pocházelo ze zahrady za domem, nebo od zvířat z chléva. Vše, co si lidé z přírody dříve brali, museli i vracet. Život to byl na dnešní poměry skromný, ale v harmonii s okolním prostředím. A protože lidská zvídavost spolu s vrozenou leností nezná mezí, brzo nám došlo, že se pod našima nohama nachází doslova černé zlato.

Ano, řeč je o ropě, laciném zdroji energie a surovině nutné k výrobě plastu. Plasty se staly nedílnou součastí našich životů. Jsou levné, jsou lehké, dají se použít téměř na cokoli. Problém s plasty a speciálně obalovými materiály je, že po rozbalení končí většinou na skládce, kde se nerozkládají jako kompost na zahrádce. Na rozdíl od skla je nelze roztavit a použít znova a znova. Tak se nám tu hromadí a nikdo neví, co s tím.

I když by se mohlo zdát, že nás se to jako výrobce manikúry a pedikúry ze skla netýka i my máme máslo na hlavě. Za více něž deset let našeho fungování jsme navrhli celou řadu plastových obalů. Některé slouží jen pro přepravu, jiné naopak chrání skleněný pilník před rozbitím. Jak se tedy zbavit fůry přebytečného nerozložitelného odpadu?

Obchody bez obalu

První předpoklad je neplýtvat! Nepoužívat obal, kde ho není třeba. Toho se šikovně ujaly malé krámky bezobalu, kam se chodí na nákupy s vlastním pytlíkem. I skleněné pilníky se bez něj obejdou. Měkký PVC obal nechrání skleněný pilník před rozbitím, ale naopak se snaží uchránit ostatní předměty před ním. Skleněný pilník je příliš tvrdý a rád piluje nehty i vše kolem něj.

Skleněný pilník je recyklovatelný
Skleněný pilník bez obalu je plně recyklovatelný

Rozložitelné, recyklovatelné obaly z papíru

Dali jsme hlavy dohromady a navrhli obal z přírodního kompostovatelného materiálu, který sklu sluší. Posuďte sami jak se Vám libí jednoduchý kraftový obal, nebo elegantní obal s klopou z bíleho lesklého papíru. Tím by náš příběh o obalových materiálech mohl končit sladkým happy endem a naše produkce by se tak stala kompletně recyklovatelnou. Ale realita je mnohem složitější, než se na první pohled zdá.

Pokud vezmem v uváhu, že výroba papírového obalu je 4x energeticky náročnější než plastového, je daleko težší a jeho životnost podstatně menší, tak náhrada plastových obalů za ty papírové nemusí mít vždy ten kýžený ekologický dopad. Záleží na konkrétní aplikaci a v konečném důsledku i na přání zákazníka.

Bioplasty PLA, PHA, PBS

Na pohled nerozeznatelné od těch klasických a přitom vyrobené třeba z kukuřice. Bioplasty slouží jako rozložitelná náhrada, ale to neznamená, že je můžeme nechat jen tak někde ležet, ala brouci sežerte si mě. Rozkládají se jen za určitých podmínek a k jejich rozkladu a třídění nebyla zatím zbudována potřebná infrastruktura. Není snadné rozlišit plast od bioplastu a i malé množství bioplastu kontaminuje klasické plasty určené k recyklaci. Bioplasty jsou zatím udržitelnou hudbou budoucnosti.

Třídění a recyklace plastů

Hlavním důvodem proč nelze plast roztavit a použít znova a znova je jeho čistota. I když existují sofistikované automaticke třídičky, které roztřídí jednotlivé druhy plastu s vysokou přesností, kontaminace jinými částmi je pořád stále vysoká. Nelze tak ze složitého víčka na šampón udělat opět identické výčko znova a znova, ale pokračuje se sestupně k něčemu jednodušímu. Klíčem k dokonalé recyklaci plastu se tak možná stane chemická recyklace. Třídění plastu na molekulární úrovni jehož výsledem je palivo a čistý materiál.

Recyklace a třídění plastového odpadu
Recyklace a třídění plastového odpadu

Nevíme, kam nás zavede technologie zítřka, ale vždy budeme brát ohled na životní prostředí v kterém žijeme a v kterém budou žít i naše děti. Nejsme iniciátorem ani motorem inovací v oblasti recyklace, jsme jen výrobci skleněných pilníků na nehty. Vždy se ale budem snažit držet krok s posledními trendy a aplikovat je v naší výrobě.

< | >

Vítejte ve velkoobchodě!

Oslovili Vás naše skleněné pilníky? Vlastníte malý krámek, nebo jste nákupčí větší společnosti? Nakupujte u nás za nejnižší velkoobchodní ceny!

VSTOUPIT

E-shop

Objednejte si skleněný pilník přímo od výrobce z pohodlí vašeho domova na našem e-shopu fiflenka.cz

Kontakt

Zaujali Vás naše produkty, nebo služby? Neváhejte a kontaktujte nás. Rádi Vám zodpovíme jakékoli dotazy.

E-MAILinfo@obroba.cz
TELEFON+420 603 857 331
ADRESAObroba Technology s.r.o.
Sportovní 356
751 11 Radslavice
Česká republika