Výroba skleněných koleček
K čemu se používají skleněná kolečka?
Obecně se dá říci, že do všech kruhových průhledových otvorů, kde je nevhodné užití plastu. V praxi se setkáváme se skleněnými kolečky např. u olejoznaků, čerpadel, optických filtrů a nejrůznějších průhledítek.
Technologie výroby skleněných koleček
Když sklo praskne, dojde k tomu na nejslabším místě. Toho se využívá při dělení skla. V místě řezu se sklo povrchově nařízne a při ohybu se v tom místě také zlomí. Takto lze ze skla vylámat libovolný tvar i kolečko. U tohoto způsobu výroby bohužel dochází k tvorbě trhlin po okrajích lomu, což způsobuje větší náchylnost skla k praskání. Lámáním se vyrábí především větší průměry. Čím je průměr menší, tím obtížněji se vylamuje.
My sklo kulatíme, neboli-li postupně brousíme, dokud není perfektně kulaté. Broušením lze dosáhnout přesnosti až ve stovkách milimetrů. Okraje mají čistý lom, díky němuž dosahují skleněná kolečka vyšší mechanické i tepelné odolnosti.
Výhody skleněných koleček
Tvrdost
Plexisklo, nebo jiné druhy plastu jsou příliš měkké, snadno se poškrábou a časem zešednou, nebo-li zmatní. Sklo se naopak vyznačuje vysokou povrchovou tvrdostí a neškrábe se tak snadno jako plast.
Přesnost
Skleněná kolečka brousíme s tolerancemi až ve stovkách milimetrů a perfektní kruhovitostí. Přesnost se cení především u optických soustav. U běžných aplikací postačí tolerance v řádu desetin.
Tepelná odolnost
I když teplota tání skla se pohybuje kolem 1000°C, sklo je náchylné k rychlým teplotním změnám, nebo-li teplotním šokům. Díky broušeným hranám a chemickému tvrzení jsme schopni dosáhnout zajímavých výsledků.
Cena
Originální technologie broušení a více jak 10 let zkušeností se podílí příznivou měrou na velice zajímavé výsledné ceně obzvláště při sériové výrobě většího množství kusů.